Skuteczna dieta- czy taka istnieje?

Skuteczna dieta to lepsze wyjście niż dieta cud! Na czym polega fenomen skutecznej diety? Czym jest dieta? Co zrobić aby raz a dobrze rozprawić się z kilogramami? Dieta to przede wszystkim sposób odżywiania się, o czym zdecydowanie zbyt często zapominamy. W dzisiejszych czasach dieta kojarzy nam się z odchudzaniem, ciągłymi wyrzeczeniami i odstawieniem ulubionych potraw. Zatem czy dieta może zakończyć się pozytywnie gdy od początku widzimy w niej same minusy i restrykcyjne zakazy? A co gdyby dieta obfitowała w ulubione smaki i potrawy przygotowane w zdrowy sposób i jedzone z „głową”? Czy taka dieta byłaby skuteczna? Oczywiście, że tak!

Dieta to nic innego jak sposób żywienia, który powinien być jak najlepszy dla naszego ciała i ducha. Dieta w moim mniemaniu to poznawanie na nowo naturalnych smaków potraw, mnogość kolorów i aromatów, które zatraciliśmy w gąszczu gotowych produktów, fast foodów, konserwantów i cukru.  Przygotowując jadłospisy redukcyjne chce pokazać że dieta może być smaczna i różnorodna a przede wszystkim może stać się nowym stylem życia. Chcę pokazać jak zmiana sposobu przyrządzania posiłków, a w niektórych przypadkach po prostu przejście na domowe gotowanie może pomóc w walce z kilogramami.

Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych pozwala nie tylko zgubić kilka zbędnych kilogramów, osiągnąć wyższy poziom samoakceptacji lecz również, a może przede wszystkim, pozwala zadbać o zdrowie. Każdego dnia, małymi krokami pracujemy na nasze samopoczucie, zdrowie naszego organizmu i sprawność fizyczną. Wierzę że drobne zmiany dziś pozwolą cieszyć się świetnym zdrowiem i samopoczuciem już jutro i przez wiele kolejnych lat!

Uważam, że skuteczna dieta powinna uczyć, uczyć dokonywania lepszych wyborów, uczyć nawyków, powinna wejść nam w krew i tym samym stać się naszym stylem życia. Podstawą jest polubienie się z dietą , nie traktowanie jej jak zła koniecznego i odliczania dni do jej zakończenia. Nie dzielny życia na okres diety i „nie-diety”, wprowadźmy zdrowe nawyki żywieniowe już dziś i zadbajmy by na stałe zagrzały one miejsce w naszym życiu. Dorzućmy do tego aktywność fizyczną, dostosowaną do możliwości naszego organizmu i obserwujmy jak stopniowo zacznie zmieniać się nasze ciało. Oczywiście pamiętajmy, że wszystko jest dla ludzi, także jeśli najdzie nas ochota na burgera czy pizze pozwólmy sobie czasem i na takie odstępstwo od diety. Pamiętajmy jednak by na co dzień wracać do pełnowartościowych posiłków bogatych w witaminy, minerały i składniki odżywcze.

Taka dieta jest skazana na sukces i wieloletnią przyjaźń! Zatem pamiętaj:

  1. Poszerzaj swoją wiedzę na temat zdrowego, racjonalnego żywienia. Kilka podstawowych zasad znajdziesz w moim poprzednim wpisie. Czytaj książki i profesjonalne artykuły na temat żywienia lub skonsultuj swój jadłospis z profesjonalistą. Nie ulegaj chwilowej modzie na kolejną cud dietę, której jedynym pewnych efektem jest efekt jojo.
  2. Postaw na produkty jak najmniej przetworzone, domową kuchnię bazującą na świeżych wartościowych produktach.
  3. Jedz dużo warzyw i owoców! Dokładaj do każdego posiłku solidną porcję warzyw, pij domowe koktajle owocowo-warzywne, wyciskaj domowe soki.
  4. Wprowadź codzienną aktywność fizyczną, nawet krótki spacer jest lepszy niż siedzenie na kanapie.
  5. Pij minimum 1,5 l wody dziennie.
  6. Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie sposób żywienia powinien „wejść Ci w krew” i towarzyszyć przez całe życie. Zatem przeanalizuj swój jadłospis, zastanów się co lubisz jeść, co według Ciebie jest niezdrowe i jak możesz zmienić sposób przygotowania ulubionego posiłku by stał się on bardziej wartościowy. Czasem zamiana smażenia na pieczenie w foli lub gotowanie na parze redukuje ilość kalorii nawet o połowę!

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.