Jak przetrwać święta i nie przytyć?

Święta to piękny, rodzinny czas. Niesamowita atmosfera i mnóstwo pysznego jedzenia. Dla osób na diecie to również czas ogromnej  asertywności i ćwiczenia silnej woli, by oprzeć się przed dokładką sernika. Czy jest jakiś sposób by przetrwać święta i nie przytyć? Czy jest jakiś sposób by przetrwać święta bez uczucia ciężkości i męczącej niestrawności? Przygotowałam kilka wskazówek jak cieszyć się w pełni ze świątecznej atmosfery, nie rezygnować ze świątecznych przysmaków i czuć się lekko.

Jak przetrwać święta i nie przytyć?

  1. Nie stosuj całodniowych głodówek aby później zjeść więcej. Jedz regularnie jak każdego dnia. Jeśli będziesz pościć cały dzień aż do kolacji Wigilijnej, Twój organizm większość dostarczonej energii podczas kolacji zmagazynuje w postaci tłuszczu na wypadek kolejnej głodówki.
  2. Nie rezygnuj całkowicie ze świątecznych przysmaków. Wybieraj mniej tłuste potrawy- zamiast smażonych dań wybierz pieczone lub gotowane, sałatkę majonezową zamień na lekką zieloną lub całkowicie z niej zrezygnuj w końcu nie jest to typowa świąteczna potrawa. Jeśli nie Ty organizujesz świąteczny poczęstunek zaproponuj przygotowanie np. sałatki do obiadu z delikatnym sosem vinegret. Nie zapominaj o warzywach podczas świąt, warzywa to błonnik, który wspomaga trawienie. Jeśli przygotowujesz święta u siebie zaplanuj również dania z białego, chudszego mięsa np. pieczony udziec z indyka czy roladki ze szpinakiem zamiast devolay’a
  3. Zadbaj o przerwy pomiędzy posiłkami. Święta sprzyjają ciągłemu jedzeniu, podjadaniu, przekąszaniu, większość dnia spędzamy przy stole zatem pokusa jest większa. Zadbaj jednak o przerwy między posiłkami.
  4. Umiar w jedzeniu, to chyba podstawa dobrego samopoczucia podczas świąt i ściśle wiąże się z powyższym punktem. Nakładaj na talerz mniejsze porcje aby skosztować więcej potraw, wybieraj dania mniej tłuste, raczej staraj się unikać ciężkostrawnych, wzdymających dań. Rezygnuj z kolejnych dokładek, delektuj się smakiem, jedz powoli, spokojnie.
  5. Zastąp słodkie, gazowane napoje wodą z cytryną i listkiem mięty. Z alkoholi wybierz czerwone wino wytrawne, które usprawni trawienie. Nie dokładaj zbędnych kalorii w postaci słodkich soków i napojów.
  6. Świąteczne słodkości potraktuj jako 2 śniadanie, oczywiście  z umiarem. Nie musisz jednego dnia spróbować wszystkich ciast, masz na to 2 świąteczne dni.  Pamiętaj że słodkości zaburzają proces trawienie i wypróżniania, ich nadmierne spożycie prowadzi do zaparć.                                                                                             
  7. Wspomagaj trawienie, zamiast kolejnej kawy zaparz sobie herbatkę ziołową o właściwościach wspomagających trawienie. Wybierz mięta pieprzowa, herbata na bazie świeżego imbiru ( bez dodatku miodu, można popijać również sam napar imbirowy), herbatki z dodatkiem kopru włoskiego, kolendry, kminku lub mniszka lekarskiego.
  8. Ruch, pójdź na spacer, pobaw się z dziećmi, pomóż w kuchni, jednym słowem odejdź na trochę od stołu, dzięki czemu nie chwycisz odruchowo za kolejnego kotleta a także usprawnisz trawienie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.