Spiżarnia dietetyka #1 – komosa ryżowa

Spiżarnia dietetyka to nowy cykl wpisów, w których chcę podzielić się z Wami wiedzą na temat wartościowych produktów spożywczych, które zawsze znajdują się w mojej kuchni i do wypróbowania których będę również Was zachęcała. Spiżarnia dietetyka to swego rodzaju baza produktów od której warto rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem. Oczywiście nie wszystkie rady oraz produkty musicie od razu wprowadzić do swojej kuchni, z doświadczenia wiem że stopniowe zamienianie produktów na zdrowsze i mniej przetworzone jest skuteczniejsze i pozostaje z nami na dłużej. Wpisy z założenia będą miały krótką formę – kilka najważniejszych informacji o wartościach odżywczych danego produktu, jak również pomysły na jego wykorzystanie. 

Na pierwszy ogień idzie komosa ryżowa, która świetnie sprawdza się w daniach wegetariańskich lub wegańskich jako produkt dostarczający białko w diecie.

  • Komosa ryżowa to źródło pełnowartościowego białka pochodzenia roślinnego. Pełnowartościowe czyli posiadające idealny skład oraz proporcję aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć, zatem musi dostarczyć je wraz z pożywieniem. Głównym źródłem aminokwasów egzogennych są produkty pochodzenia zwierzęcego np. mięso, jaja, nabiał. Spośród roślin jedynie komosa ryżowa i amarantus dostarczają odpowiednią ilość oraz właściwą proporcję tych aminokwasów. Stąd też, aby uniknąć niedoborów, komosa jest pożądanym elementem diety wegańskiej.

  • Komosa ryżowa jest bogata w magnez, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, A, E
  • Obniża poziom cholesterolu ze względu na sporą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zapobiegając tym samym miażdżycy
  • Komosa jest produktem bezglutenowym, o niskim indeksie glikemicznym oraz sporej zawartości błonnika, dzięki czemu świetnie sprawdzi się przy dietach redukcyjnych oraz eliminacyjnych
  • Ze względu na bogactwo witamin i minerałów zalecana jest szczególnie kobietom w ciąży

Komosa w wersji wytrawnej może być spożywana jako dodatek do obiadu (zamiennik kaszy czy ryżu) lub też słodkiej wersji śniadaniowej- placki na słodko, komosanka czy jako dodatek do koktajli owocowych. Świetnie sprawdzi się także jako baza do wegańskiego burgera, wszelkiego rodzaju leczo, zup czy jako dodatek do sałatki z grillowanych warzyw. Jak widzicie możliwości na wykorzystanie tych małych ziarenek komosy jest naprawdę wiele, więc warto zaopatrzyć swoją spiżarkę i zacząć korzystać z ich dobrodziejstw.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *