Nawadnianie organizmu zadbaj o siebie latem

Jak ważną rolę pełni w naszym organizmie woda oraz prawidłowe nawadnianie organizmu? Praktycznie 70% naszego organizmu to właśnie woda. Wpływa ona na prawidłowe krążenie krwi, rozprowadza po organizmie składniki odżywcze, tlen i hormony. Co więcej woda usprawnia trawienie oraz wchłanianie strawionego pożywienia a także jest niezbędna do prawidłowej przemiany materii. Woda pobudza perystaltykę jelit a także hamuje procesy gnilne w organizmie, nie wspominając już o regulowaniu temperatury ciała, wydalaniu produktów przemiany materii czy nawilżaniu błon śluzowych.

 

Powyżej wskazane zostały jedynie procesy wewnętrzne, na które wpływ ma woda oraz dbałość o odpowiednie nawadnianie organizmu, a których w pierwszej chwili nawet nie połączymy z odwodnieniem organizmu. W takim razie jakie skutki nieprawidłowego nawodnienia organizmu możemy z łatwością zaobserwować na sobie, choć bardzo często nawet nie jesteśmy świadomi, że organizm w taki sposób sygnalizuje nam niedostateczną ilość wody w organizmie?

  1. Nasze samopoczucie ulega pogorszeniu: jesteśmy ospali, rozdrażnieni, poirytowani, dokucza nam ból głowy, dopada nas ogólny brak sił i chęci na cokolwiek
  2. Wygląd zewnętrzny: cera pozbawiona blasku, uwidocznione zmarszczki, przesuszona, szara skóra
  3. Ogólne dolegliwości: trudności z wypróżnianiem, wzdęcia, rzadsze oddawanie moczu a tym samym jego zagęszczenie, co może doprowadzić do kamicy nerkowej

 

Ile wody należy pić w ciągu doby?

Jako minimalną ilość wody, którą dorosły człowiek powinien dostarczyć wraz z pożywieniem, uznaje się 0,8- 1 litra płynów na dobę, przeciętnie jednak każdy człowiek powinien dostarczać około 2-2,5 litra wody wraz z pożywieniem oraz napojami. Zapotrzebowanie na wodę jest jednak bardzo indywidualną kwestią, gdyż uzależnione jest od naszego stylu życia (aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy), temperatury otoczenia, stanu fizjologicznego (gorączka, wymioty, biegunki, ciąża). Przyjmuje się, iż na 1 kcal powinien przypadać około 1 ml wody, zatem jeśli dziennie zjadamy 1800 kcal wówczas powinniśmy przyjmować przynajmniej 1800 ml płynów dziennie.

Co należy pić?

Najlepiej sprawdza się oczywiście woda, którą stopniowo powinno się popijać przez cały dzień. Do dziennego bilansu nawodnienia wliczają się także wszelkiego rodzaju koktajle, lemoniady, soki, zupy- lecz pamiętajmy że jest to również forma przekąski czy posiłku, która składa się na dzienną kaloryczność.

Latem, zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, świetnie sprawdzi się również woda kokosowa która jest formą naturalnego napoju izotonicznego, ułatwi uzupełnienie witamin i elektrolitów utraconych wraz z potem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *